Strona główna - Rzeszowskie bocznice - Rzeszów Staroniwa

Ostatnia aktualizacja: 2.12.2005

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
Rzeszów Staroniwa
 

W okolicach stacji Rzeszów Staroniwa można znaleźć nieużywane obecnie tory. Można wyróżnić 3 części stacji, w których się one znajdują.

Pierwsza to część stacji od przejazdu kolejowego na ul. Langiewicza do nastawni dysponującej. Tu znajdowały się tory niewielkiej wagonowni, gdzie naprawiono wagony towarowe. Dziś po wagonowni zostały tylko zakrzaczone, porośnięte i częściowo rozebrane tory, zasypane kanały i zasieki węglowe. Do torów tych także nie można dojechać gdyż podczas remontu przejazdu kolejowego na ul. Langiewicza rozebrano odcinek toru prowadzący do nich.

Druga to część stacji od strony Jasła, przed przejazdem kolejowym. Tu znajduje się niewielki odcinek toru zakończony z jednej strony żeberkiem ochronnym, z drugiej strony znajdował się równie niewielki odcinek toru prowadzącego do zakładu, obecnie firmy Spedpol. Dziś odcinek ten kończy się jedynie byłą bramą wjazdową, gdyż na terenie zakładu został on albo rozebrany, albo tylko zaasfaltowany. Pozostała tu jeszcze suwnica.

Trzecia to część zaczynająca się przed przejazdem kolejowym na ul. Langiewicza aż do rampy. Tu znajdował się odcinek toru, który przebiegał przez przejazd kolejowy (podczas remontu został rozebrany wraz z 3 rozjazdami). Łączył on tor bocznicy WSK z torem stacyjnym nr 2. Dziś jadąc z WSK trzeba przed przejazdem kolejowym wjechać na tor główny do Jasła, a dopiero potem za przejazdem na tor nr 2.
Na rozebranym odcinku znajdował się także rozjazd, od którego prowadzi tor na rampę. Dalej biegł on albo równolegle z drugim torem na rampie, albo biegł na teren Zelmeru.

Czwarta to część zaraz za peronem i budynkiem stacyjnym. Tu tor biegnie tuż przy budynku stacyjnym i zakończony jest kozłem oporowym. Zaraz za kozłem znajduje się jego dalsza cześć, która początkowo przechodzi przez brukowany plac obok magazynu, a następnie biegnie tuż przy bramie zakładów Zelmer. Dalej w większej części jest on zasypany. Tor ten prowadził na rampę (można jeszcze zobaczyć niektóre nie zasypane odcinki).

Wszystkie rozebrane tory zaznaczono na planie Rzeszów Staroniwa (zobacz)

Zapraszam do galerii

Niedługo pojawią się kolejne zdjęcia i dział Rzeszów Staroniwa zostanie nieco zmodernizowany
 

 powrót do Rzeszowskie bocznice   |  powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007