Strona główna - Rzeszowskie bocznice - Zakłady WSK PZL Rzeszów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
Zakłady WSK PZL Rzeszów
 

Bocznica do zakładów WSK PZL Rzeszów wykorzystywana jest kilka razy w tygodniu w godzinach porannych. Obecnie obserwuję ruch na początku tygodnia ok. godziny 8-9 rano.
 
Część 1 - Odcinek Rzeszów Staroniwa - bramy wjazdowe WSK
 
Bocznica zaczyna się za stacją Rzeszów Staroniwa (1), a dokładnie za przejazdem kolejowym na ul. Langiewicza. Dalej biegnie wzdłuż linii do Jasła, po lewej stronie (jadąc w stronę Jasła) (2), przebiega przez przystanek Rzeszów Osiedle (3), gdzie następnie odbija w lewo (4). Tutaj następuje rozwidlenie się torów (5) (6). Jeden prowadzi do  Elektrociepłowni WSK , natomiast drugi prowadzi do zakładów WSK (7). Następnie tor wchodzi w lekki łuk (8) i biegnie pomiędzy ogródkami działkowymi (9).Przed przejazdem na ul. Podkarpackiej znajdowała się zwrotnica (10) i tor rozgałęził się na nieużywaną i częściowo rozebraną bocznicę magazynów i hurtowni makaronów (11). Przez dłuższy czas zwrotnica ta była zablokowana u ustawiona na jazdę do WSK. Obecnie zwrotnicę zlikwidowano, a na terenie hurtowni makaronów tor został w dużej części rozebrany.
 
Tory przecinają ul. Podkarpacką, gdzie znajdują się dwa przejazdy kolejowe (12).
 
Dalej zaczyna się prosty odcinek (13). Po prawej stronie znajduje się wspomniana hurtownia (14) (15), natomiast po lewej na całej długości odcinka znajdują się ogródki działkowe (16), a tor biegnie na coraz wyższym nasypie. Po kilkudziesięciu metrach (17) znajduje się tabliczka "Kres jazdy lok PKP" (18), a w połowie drogi wykolejnica (19). W dalszej odległości po prawej stronie znajdują się jakieś magazyny (20). Po dalszych kilkudziesięciu metrach natrafiamy na rozjazdy (21) (22),gdzie tor rozwidla się na 4 odcinki (23).
 
Część 2 - Odcinek pierwszy - magazyny
 
Pierwszy z nich został rozebrany kilka lat temu (101) (102), kilka metrów za rozjazdem odcinek ten schodził ostro w dół (103) (104). Obecnie pozostały po nim już tylko podkłady (105) i nieużywana brama wjazdowa na teren zakładu (106).
Odcinek ten prowadził do magazynów i dzisiejszego składu celnego. Na terenie zakładu zaraz za bramą znajdowała się pierwsza zwrotnica i tor rozgałęział się na dwa odcinki (107). Pierwszy z nich biegł tuż obok składu celnego i dochodził do niewielkiego magazynu z rampą (108). Na drugim odcinku, po kilkunastu metrach, znajdowały się dwie zwrotnice, za którymi odcinek biegł już jako trzytorowy (109). Tory te biegły pod suwnicą (110), która niegdyś rozładowywała materiały z wagonów, i dwa z nich dochodziły do magazynów z rampa, dość krótką, która mogła pomieścić ok. 3-4 wagony (111). Z magazynu tego wychodziła nieduża suwnica nad tory i niewielki plac koło nich, służąca do przenoszenia i ładowania materiałów. Natomiast przed samą rampą znajdowała się zwrotnica (112), która pozwalała na manewry w okolicach rampy i suwnic. Trzeci tor zakończony był kozłem oporowym znajdującym się pod duża suwnicą. Obecnie wszystkie tory z tego odcinka są rozebrane, pozostały tylko 2 króciutkie odcinki zakończone żeberkiem betonowym przy magazynie z rampą.
 
Część 3 - Odcinek drugi i trzeci - garaż
 
Wracając do pozostałych odcinków rozgałęziających się przed bramą, pozostałe trzy tory są nadal używane. Jeden z nich prowadzi do garażu (201), w którym stacjonuje SM42 należącej do WSK. Jak widać na zdjęciu jest to garaż dwustanowiskowy (202), jednak tor prowadzi tylko do jednego stanowiska. Całkiem możliwe że wcześniej tor prowadził także do drugiego stanowiska, sądząc po pozostałych śladach tłucznia.

Trzeci odcinek najprawdopodobniej prowadzi do magazynu 24 albo do wydziału Hm-12, jest to pomieszczenie, które sąsiaduje z garażem. Jak widać na zdjęciu tor wygląda na używany.
 
Część 4 - Odcinek czwarty - wydział 51 i wydział 68
 
Wyjazd z WSK z czwartego odcinka jest zabezpieczony żeberkiem ochronnym (401). Tuż za rozjazdami czwarty odcinek odchodzi dużym łukiem w prawo i lekko pod górę (402) (403), pewnie stąd zastosowanie żeberka ochronnego. Na terenie WSK przechodzi przez nieduży mostek (404), pod którym znajduje się droga prowadząca do drugiej bramy na ul. Matuszczaka. Za mostkiem tym tor biegnie juz cały czas prostym odcinkiem. Tuż za mostkiem znajduje się wykolejnica (405), zaś po kilku metrach znajdowała się zwrotnica (406) i tor odchodzi do bramy wjazdowej do budynku wydziału 51, jednej z odlewni (407). Po rozebraniu zwrotnicy nie ma możliwości wjazdu do wydziału 51 i odlewnia ta nie korzysta już z dochodzącego do niej toru.
Za zlikwidowaną zwrotnica była kiedyś jeszcze druga zwrotnica (408) i obok wydziału 51 biegły dwa tory (409). Przy jednym z nich znajdowała się krótka metalowa rampa. Obecnie zwrotnica i jeden tor zostały rozebrane, a metalowa rampa zlikwidowana, ostał się tylko krótki odcinek  na przejeździe kolejowym (410). Tor ten dochodził aż do samej suwnicy z elektromagnesem, gdzie był zakończony kozłem oporowym, wcześniej jeszcze łączący się z torem biegnącym tuż przy wydziale 51.
Jeden tor który został biegnie tuż przy ścianie wydziału 51(411) i dochodzi do suwnicy z  elektromagnesem, która ładuje złom na węglarki (412).
Po jednej stronie suwnicy znajduje się jakiś 2-piętrowy, dziwny budynek z taśmociągami, zaś po drugiej stronie znajduje się wydział 68, czyli odlewnia żeliwa (413). Do odlewni tej, podobnie jak wcześniej do wydziału 51, odchodzi tor.
Wcześniej tor biegnący do wydziału 51 przebiegał przez cały budynek i wychodził drugą bramą z drugiej strony budynku (414) , biegnąc dalej prostym, kilkudziesięciometrowym odcinkiem który dochodził do odlewni żeliwa. Przed samą bramą odlewni żeliwa był rozjazd który łączył się z dzisiejszym odgałęzieniem. Po rozjeździe nie ma dziś śladu, a po odcinku toru, który biegł z wydziału 51 do wydziału 68 został tylko kozioł oporowy (415) tuż przed samym przejazdem kolejowym (416).
Obecnie tylko do wydziału 68, czyli odlewni żeliwa, dochodzi tor z którego odlewnia nadal korzysta.

Wszystkie odcinki prowadzą do bram wjazdowych na teren zakładu. Niestety na teren zakładu nie można wejść (24).

Jeśli kogoś interesuje, to co roku w ostatnią niedzielę sierpnia, organizowane są dni WSK, w ten jedyny dzień roku można na 3 godziny wejść na teren zakładu i zwiedzać udostępnione obiekty, co gorąco polecam. Później w godzinach wieczornych na stadionie Stali organizowany jest piknik rodzinny.

Wkrótce pojawi się mapka z planem i układem torowym.

Zapraszam do galerii:
 
Cz. 1 - Odcinek Rzeszów Staroniwa - bramy wjazdowe WSK 

Cz. 2 -
Odcinek pierwszy - magazyny 

Cz. 3 -
Odcinek drugi i trzeci - garaż 


Cz. 4 -
Odcinek czwarty - wydział 51 i wydział 68 

 

powrót do Rzeszowskie bocznice   |  powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007