Strona główna - Rzeszowskie bocznice - Dęba Rozalin

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2006

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
Dęba Rozalin
 

W Dębie Rozalin znajdują się dwie bocznice, jedna to bocznica do rampy wojskowej i składu drewna, druga zaś to dawna bocznica do Dezametu

Początkowo tor do bocznic odchodzi jako jeden od toru szlakowego linii nr 71 - Ocice-Rzeszów w okolicy kilometra 12,6 (1). Następnie przebiega on przez przejazd kolejowy za którym znajduje się rozjazd krzyżowy (2), na nim następuje rozgałęzienie się bocznic. Za rozjazdem tym znajduje się kolejny rozjazd, tym razem żeberka ochronnego (3).

Bocznica do rampy wojskowej i składnicy drewna

Od rozjazdu tor prowadzi po łuku. Po pewnym czasie krzyżuje się on z drogą (4), na której przejazd kolejowy nie jest oznakowany (5). Za przejazdem tym tor biegnie łukiem w lesie (6) (7), a po kilkuset metrach rozpoczyna się już prosty odcinek (8). Kilkadziesiąt metrów dalej po prawej stronie znajduje się niewielki bunkier (9). W oddali widać już rampę (10). Tuż przed rozjazdem 101 prawdopodobnie znajdował się skrajnik, który został ścięty (11) (12). Za rozjazdem (13) po lewej stronie zaczyna się rampa (14) (15). Na jej końcu po prawej stronie znajduje się niewielki drewniany domek (16), natomiast po prawej stronie garaże i budynek składnicy drewna (17). Drugi tor kończy się rozjazdem 102 (18), za którym znajduje się suwnica (19). Tu również znajduje się punkt zdawczo-odbiorczy (20). Na samym końcu znajduje się rampa (21) (22), którą pojazdy mogą zjeżdżać z wagonów.

Zapraszam do galerii 

Bocznica do rampy wojskowej i składnicy drewna jest używana, zobacz zdjęcia składów  

Bocznica do zakładów Dezamet

Tor bocznicy do Dezametu jest nieużywany (23). Po kilkunastometrowym prostym odcinku, tor przechodzi w łuk (24), tu również znajduje się rozjazd, od którego odchodzi żeberko ochronne (25). Tor dalej biegnie łukiem, lecz jest bardzo zakrzaczony (26) (27). Tu również widać ślady obecności złomiarzy (28). Po kilkudziesięciu metrach znajduje się przejazd kolejowy (29) (30), dalej krzaków jest już znacznie mniej (31). Po kilkuset metrach od przejazdu tor krzyżuje się z polna drogą (32), za którą znajduje się brama wjazdowa do zakładu (33).

Zapraszam do galerii 

 powrót do Rzeszowskie bocznice   |  powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007