Strona główna - Infrastruktura - Przejazdy kolejowe

Ostatnia aktualizacja: 1.06.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 

 

Przejazd kolejowy to jednopoziomowe skrzyżowanie toru lub torów z drogą. Przejazd kolejowy musi spełniać warunki techniczne dotyczące widoczności, oświetlenia, pochylenia drogi przy podjeździe do przejazdu, kąta skrzyżowania drogi itp. Wyróżnia się przejazdy jedno i wielotorowe. Przejazdy mogą być również niestrzeżone, strzeżone w miejscu przejazdu (przez dróżnika), strzeżone z odległości (przez dróżnika z sąsiedniego przejazdu bądź przez dyżurnego z nastawni).
Przejście kolejowe
to skrzyżowanie toru lub torów z chodnikiem lub drogą dla pieszych.
W Polsce przejazdy kolejowe dzielą się na sześć kategorii:
kat. A
- przejazdy strzeżone z miejsca lub odległości, wyposażone w rogatki zamykające całą szerokość jezdni i chodnik, ewentualnie wyposażone dodatkowo w sygnalizację świetlną. Takie przejazdy stosuje się na najważniejszych drogach i najbardziej obciążonych liniach kolejowych.

kat. B
- przejazdy z samoczynną sygnalizacją świetlną i półrogatkami (zamykającymi prawy pas ruchu zaporami, umożliwiającymi zjazd z przejazdu pojazdom, które znalazły się na nim w momencie rozpoczęcia zamykania ruchu). Stosowane są one na mniej obciążonych liniach, na których nie ma konieczności wyznaczania pracownika do strzeżenia przejazdu.
kat. C
- przejazdy bez rogatek i półrogatek, wyposażone jedynie w sygnalizację świetlną samoczynną bądź obsługiwaną przez pracownika. Znajdują w miejscach, gdzie mimo stosunkowo niewielkiego ruchu potrzebne są zabezpieczenia przed wypadkami.
kat.
D - przejazdy pozbawione urządzeń ostrzegawczych, oznaczone jedynie znakami drogowymi. Tego rodzaju skrzyżowania znajdują się w miejscach o niewielkim ruchu i dobrej widoczności, umożliwiającej stwierdzenie kierującemu pojazdem, czy zbliża się pociąg.
kat. E
- przejścia kolejowe, wyposażone w barierki i konstrukcje (tzw. labirynty), wymuszające na pieszym sprawdzenie, czy w obu kierunkach nie widać zbliżającego się pociągu.

kat. F -
niepubliczne przejazdy i przejścia, zasadniczo zamknięte dla ruchu i otwierane na życzenie kierującego.
Na przejazdach kolejowych stosowane są urządzenia zabezpieczające: rogatki i półrogatki, i ostrzegawcze: sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. Na przejazdach obsługiwanych z odległości stosowany jest system telewizji przemysłowej. Przejazdy kategorii B i C mogą być również chronione tarczami ostrzegawczymi przejazdowymi, informującymi maszynistę o działaniu bądź awarii urządzeń ostrzegawczych.

Wybierz interesujący Cię materiał 

Rzeszów

ul. Jałowego (kat. A)
ul. Chłopickiego 
(kat. A)
ul. Konopnickiej 
(kat. A)
ul. Langiewicza  
(kat. A)
ul. Hanasiewicza 
(kat. A)
ul. Boh. Westerplatte
(kat. E)

ul. Zawiszy Czarnego (kat. D)
ul. Podkarpacka 
(kat. A)
ul. Podgórska 
(kat. C)
ul. Załęska
(kat. A)
ul. Rzecha 
(kat. D)
ul. Borowa
(kat. D)

Podkarpacie

Linia 106 - Rzeszów - Jasło
Linia 91 - Rzeszów - Przemyśl

Linia 71 - Rzeszów - Ocice

 

      do góry  

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007