Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2008

O mnie  │  Podkarpackie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Wąskotorówka będzie uratowana
   
Podczas dzisiejszego konwentu wójtów i burmistrzów powiatu przeworskiego, samorządowcy zadeklarowali ratowanie wąskotorówki.

czytaj dalej 

 

Mielec na złych torach
   
Linia kolejowa, która łączy Mielec z Dębicą i Ocicami nie będzie modernizowana w ciągu najbliższych lat z pieniędzy z państwowej kasy.

czytaj dalej 

 

Kradli druty wzdłuż torów
   
Złodzieje dwa razy odcinali w tej miejscowości druty telefoniczne, biegnące wzdłuż torów na trasie kolejowej Jasło - Rzeszów. Po drugiej kradzieży wpadli w ręce straży ochrony kolei.

czytaj dalej 

 

Szybka kolej nieprędko dojedzie na Podkarpacie
   
Z Rzeszowa do Krakowa pociągiem w 73 minuty? To możliwe, ale dopiero około 2017 roku. Podróż na linii wschód-zachód przez województwo podkarpackie z 3 godzin i 18 minut skróci się do 2 godzin i ...

czytaj dalej 

 

Małe szanse na uratowanie wąskotorówki
   
Sezon turystyczny coraz bliżej, a nadal nieznane są dalsze losy linii wąskotorowej Przeworsk - Dynów.
 

czytaj dalej 

 

PKP nie dba o dworzec
   
Dworzec PKP był kiedyś wizytówką Jarosławia. Teraz jest jego antyreklamą. Władze miasta obiecują, że zrobią z tym porządek.

czytaj dalej 

 

Unia stawia na szynobusy
   
Na temat nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych rozmawiali dzisiaj w Rzeszowie uczestnicy szczytu unii metropolii polskich. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 12 największych miast ...

czytaj dalej 

 

Chcieli sprzedać szyny na złom
   
Zaalarmowani przez mieszkańców policjanci z Lubaczowa nakryli dwóch młodych mężczyzn pochodzących z okolic Warszawy na rozmontowywaniu torów kolejowych w Baszni Górnej ...

czytaj dalej 

 

Czy koleją jedzie mobbing?
   
- Jesteśmy szykanowani, zwalniane osoby nie są przywracane do pracy mimo wyroków sądów - mówią kolejarze z Rzeszowa. Centrala PKP sprawdzi, czy dyrektor zakładu nie stosuje wobec pracowników ...

czytaj dalej 

 

Duże pieniądze na modernizację torów
   
Samorząd wojewódzki chce przeznaczyć aż 48,6 mln euro na modernizację regionalnych linii kolejowych na trasie od Rzeszowa po Łupków na granicy polsko-słowackiej.

czytaj dalej 

 

Inwestycje na kolei
   
Pytanie o pilne inwestycje - podkarpacka kolej czy w podkarpackie drogi. Samorząd województwa już wybrał. W ciągu 6 najbliższych lat chce wydać ponad 48 milionów euro na regionalne połączenia.

czytaj dalej 

 

Wąskotorówka coraz bliżej upadku
   
Samorządowcy z powiatów przeworskiego i rzeszowskiego proponują marszałkowi podkarpackiemu przejęcie na własność kolejki wąskotorowej. Marszałek odpowiada, że nie może tego zrobić.

czytaj dalej 

 

Stare wagony PKP trafią na złom
   
32 z 36 wagonów kolejowych stojących na bocznicy niedaleko ul. Gołębiej, trafi do kasacji. PKP rozpisało przetarg na ich rozbiórkę.

czytaj dalej 

 

PKP wyremontują dworzec
   
W przyszłym roku rozpocznie się długo oczekiwany, gruntowny remont obskurnego Dworca Głównego PKP w Przemyślu.

czytaj dalej 

 

PKP Przemyśl: zamknięta kasa, brak poczekalni
   
Międzynarodowemu terminalowi PKP w Przemyślu daleko jest do światowych standardów. W terminalu nie ma poczekalni dla podróżnych. Dodatkowo zamknięto usytuowaną w nim kasę biletową.

czytaj dalej 

 

Miejscy urzędnicy na przejażdżce pociągiem
   
Poniedziałek miejscy urzędnicy rozpoczęli od przejażdżki pociągiem. Nie była to jednak wycieczka krajoznawcza. Oglądali tereny, który wymagają natychmiastowego uporządkowania.

czytaj dalej 

 

Ferenc zabrał urzędników na wycieczkę drezyną
   
Prezydent miasta zafundował swoim dyrektorom wycieczkę drezyną. – Jeżeli chcemy dbać o estetykę należących do kolei terenów, musimy je najpierw zobaczyć na własne oczy – stwierdził.

czytaj dalej 

 

Połączenia przynoszą straty, ale utrzymane być muszą
   
Pociąg do Kolbuszowej pozostanie. Marszałek województwa podkarpackiego nie zamierza likwidować dwóch deficytowych połączeń kolejowych: Rzeszów - Kolbuszowa i Rzeszów - Jasło.

czytaj dalej 

 

Wykoleiła się na urzędnikach
   
Co z tego, że kolejka wąskotorowa z Dynowa do Przeworska - jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, opisywaną we wszystkich prestiżowych przewodnikach po Polsce?

czytaj dalej 

 

Co dalej z dworcem w Rzeszowie?
   
W rzeszowskim ratuszu trudno znaleźć osobę, która by znała wcześniejsze losy dokumentu. - Szczerze mówiąc, nie potrafię powiedzieć, co się z nią działo.

czytaj dalej 

 

Plac przydworcowy do modernizacji
   
Zarówno przedstawiciele PKP w Rzeszowie, jak i władze miasta mają nadzieję, że do 2012 roku, w związku z Euro 2012, uda się zmodernizować dworzec i zagospodarować plac przydworcowy.

czytaj dalej 

 

Nie chcą ratować zabytkowej kolejki
   
O tym, że przeworska wąskotorówka jest turystyczną atrakcją trąbią wszyscy. Jednak gdy chodzi o wyłożenie pieniędzy, kończy się na słownych deklaracjach.

czytaj dalej 

 

Wyburzą Rzeszów Osiedle
   
Prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek rozpocznie się wyburzanie budynku przystanku kolejowego Rzeszów Osiedle przy ul. Zawiszy.

czytaj dalej 

 

Nikt nie pilnuje groźnych cystern
   
Po wybuchu na bocznicy kolejowej przy ul. Dojazd Staroniwa okoliczni mieszkańcy boją się, że następnym razem dojdzie do tragedii.

czytaj dalej 

 

Napisz, co myślisz o kolei
   
Jeśli kolbuszowianie uważają, że należałoby zmienić godziny odjazdu i przyjazdu pociągów, które docierają do ich miasta z Rzeszowa, mają do tego sposobność.

czytaj dalej 

 

Ułóżmy rozkład jazdy pociągów
   
Każdy z mieszkańców naszego regionu może wpłynąć na kształt nowego rozkładu jazdy pociągów, który obowiązywał będzie od połowy grudnia tego roku do początku grudnia 2008.

czytaj dalej 

 

Kierowco! Zatrzymaj się przed torami
   
Droga hamowania pociągu to kilometr. Samochodu osobowego - ok. 40 m. Kierowca z reguły nie przeżywa zderzenia z pociągiem. Zawsze jednak może zatrzymać auto przed przejazdem.

czytaj dalej 

 

Trzeba wyburzyć szpetne budynki
   
Do końca września zburzonych zostanie pięć budynków przy nastawni PKP, nieopodal kolejowego dworca. Zdaniem prezydenta Tadeusza Ferenca, jest to konieczne, bo brzydkie obiekty szpecą ...

czytaj dalej 

 

Szansa na zmiany wokół dworców
   
Dwupoziomowy parking na placu Dworcowym i kilka poziomów na terenie obecnego dworca PKS - to tylko niektóre z założeń projektu planu zagospodarowania terenu Rzeszowskiego Centrum ...

czytaj dalej 
 

Szlak do tokajskich win został przetarty
  
To była podróż, która na długo zapadnie w pamięć kilkuset krośnian. W sobotę pojechali specjalnym pociągiem do Sarospatak na Węgrzech. 

czytaj dalej 

 

Nowy dworzec na Euro 2012
 
Nowy kompleks handlowo-biurowy przy ul. Kochanowskiego, parking napowietrzny podobny do tego, jaki jest w Krakowie, i nowa elewacja budynku dworca PKP w Rzeszowie - to plany, jakie ...

czytaj dalej 

 

Pociąg pośpieszny "Hetman" być może będzie jeździł do Poznania
 
Jeśli sprawdzą się nasze nieoficjalne informacje, to od grudnia mieszkańców naszego regionu czeka prawdziwy kolejowy hit. Nową trasą pojechać ma pociąg pospieszny „Hetman”.

czytaj dalej 

 

Pociąg nie ustąpi pierwszeństwa
 
Rozmowa z Markiem Małachą, zast. dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie.
- PKP już po raz trzeci rozpoczyna akcję "Bezpieczny przejazd”.

czytaj dalej 

 

Na dworcu w Kolbuszowej, jak we Włoszczowej
 
Poseł Wrzodak zafundował nam pociąg - widmo. Najczęściej wsiadają do niego tylko... konduktor i maszynista. Pociąg składa się z lokomotywy i jednego wagonu.

czytaj dalej 

 

Cudem uniknął większego okaleczenia
 
Udało mu się wyrwać spod kół pociągu. 26-letni mężczyzna został potrącony przez pociąg. Zdołał doczołgać się do budynków mieszkalnych, kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie doszło do zdarzenia.

czytaj dalej 

 

Dróżnik czuwa przy lampie naftowej
 
Niedaleko Lubaczowa ostał się prawdziwy relikt. Jedyna strażnica kolejowa w Polsce, w której nie ma prądu. Tu dróżnicy pracują jak 100 lat temu.

czytaj dalej 

 

Kolej chce za dużo?
 
Ponad 100 tys. złotych. Tyle chce od miasta kolej za utrzymanie dróżników na zamkniętym niedawno przejeździe na ul. Załęskiej..

czytaj dalej 

 

Zapłacić za dróżnika i uruchomić przejazd
 
Miasto chce się porozumieć z koleją w sprawie uruchomienia na nowo przejazdu przez tory ulicą Załęską. Jest on nieczynny od kilkunastu dni.

czytaj dalej 

 

Przejazd musi być przywrócony
 
Mieszkańcy Załęża zebrali ponad 400 podpisów przeciwko decyzji PKP. Na nic zdały się prośby mieszkańców i władz miasta.

czytaj dalej 

 

Mieszkańcy Załęża protestują
 
W poniedziałek przedstawiciele osiedla Załęże pojawili się w ratuszu z petycją protestacyjną w sprawie zamknięcia przez kolej przejazdu przez tory na ul. Załęskiej.

czytaj dalej 

 

Przywróćcie przejście przez tory
 
Mieszkam na pograniczu Kolbuszowej Górnej i Kolbuszowej przy trasie niedawno wznowionego połączenia kolejowego. Została tam zlikwidowana większość przejazdów kolejowych...

czytaj dalej 

 

Z pociągu do wody
 
Na zabytkowej linii kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów powstanie przystanek Łopuszka Mała. 60 metrów od zalewu, popularnie zwanego "drugą Soliną".

czytaj dalej 

 

Czarne chmury nad ciuchcią
 
Do końca roku kolejka wąskotorowa z Przeworska do Dynowa będzie jeździć. Co dalej nie wiadomo. Zarządzające kolejką Stowarzyszenie Kolejowych Przewoźników Lokalnych chce się nią opiekować ...

czytaj dalej 

 

Reaktywacja trasy kolejowej do Kolbuszowej
 
Przy dźwiękach kapeli podwórkowej wyruszył w czwartek - po reaktywacji trasy - pociąg do Kolbuszowej. Godz. 13. Na pierwszym peronie rzeszowskiego dworca stoi pociąg do Kolbuszowej ...

czytaj dalej 

 

Droższe bilety PKP
 
Od czwartku PKP podnosi ceny biletów, wraca również połączenie pasażerskie na
odcinku Rzeszów - Kolbuszowa. Ceny biletów jednorazowych i okresowych w pociągach PKP ...

czytaj dalej 

 

Kradli torowiska
 
Podczas rutynowej kontroli skupu złomu w Tarnobrzegu, pracownicy Straży Ochrony Kolei z posterunku w Stalowej Woli Rozwadowie znaleźli elementy... torowiska!

czytaj dalej 

 

Do stolicy pospiesznym
 
Wiosną rozpocząć się mają prace modernizacyjne nieczynnego od blisko 7 lat szlaku kolejowego Tarnobrzeg - Nowa Dęba - Kolbuszowa. Jest szansa, że za kilka lat na dworcu w Kolbuszowej znów ...

czytaj dalej 

 

Dworzec z PRL-u
 
PKP od 50 lat nie remontuje stacji na Staroniwie i nie zamierza tego dalej robić. Na dworcu PKP Rzeszów-Staroniwa czas zatrzymał się 50 lat temu. Niszczejąca stacja wygląda tak samo, jak na ...

czytaj dalej 

 

Gniewczyna na prostej
 
Fabryka Wagonów w Gniewczynie koło Przeworska przeżywa prawdziwą hossę.
Fabryka zatrudniła ponad 100 nowych spawaczy.

czytaj dalej 

 

Przejąć działki od PKP i rozwiązać problemy miasta
 
PKP ma długi wobec miasta. Władze Rzeszowa chcą w zamian za nie przejąć dwie kolejowe nieruchomości i załatwić ważne dla miasta problemy.

czytaj dalej 

 

Pociąg Papieski przyjedzie do Rzeszowa
 
W środę każdy chętny będzie mógł zobaczyć w Rzeszowie słynny złoty pociąg, który na co dzień kursuje między Krakowem a Wadowicami. "Pociąg Papieski" przyjedzie do Rzeszowa z Krakowa ...

czytaj dalej 
 

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów
 
Od 1 marca ruszą pociągi do Kolbuszowej - to jedna z najważniejszych zmian, które wprowadza PKP w rozkładzie jazdy

czytaj dalej 
 

Wyruszą pociągi do Kolbuszowej
 
Urząd Marszałkowski znalazł dodatkowych 5 milionów złotych i nie zostanie odwołanych 8 pociągów. Na dodatek od 1 marca będą jeździć pociągi z Rzeszowa do Kolbuszowej.

czytaj dalej 
 

Świętokrzyskie skąpi grosza
 
Jeżeli województwo świętokrzyskie nie włączy się do prac przy budowie trasy Rzeszów-Warszawa, to do stolicy nadal będziemy jeździć okrężną drogą. O reaktywacji trasy Rzeszów-Warszawa przez
...

czytaj dalej 
 

Nasze szynobusy jeżdżą najwięcej, ale najwolniej w kraju
 
Podkarpackie szynobusy są dobrze wykorzystywane, ale jest ich za mało. Fatalny stan torów sprawia, że jeżdżą najwolniej w kraju - tak wynika z raportu niezależnego ośrodka badawczego zajmującego ... 

czytaj dalej 
 

Po wyremontowanych torach hula wiatr
 
Na połączenie z Rzeszowa do Kolbuszowej pasażerowie kolei będą musieli poczekać jeszcze do kwietnia

czytaj dalej 
 

Jest szansa na rzeszowskie InterCity
 
Województwa podkarpackie i świętokrzyskie mogłyby współfinansować studium wykonalności modernizacji linii kolejowej Rzeszów - Ocice obejmującej odcinek od Rzeszowa ...

czytaj dalej 
 

Rozmowy w sprawie modernizacji linii kolejowej Rzeszów-Ocice
 
2 stycznia br. wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca spotkał się z członkiem zarządu PKP PLK S.A. Józefem Jeżewiczem. Tematem rozmowy była ...

czytaj dalej 
 

Kontrakt Gniewczyny z PKP Cargo
 
Ponad rok temu nad Fabryką Wagonów w Gniewczynie wisiało widmo zwolnień. Teraz zakład szuka nowych pracowników.

czytaj dalej 
 

Remonty na magistrali dobiegają końca
 
Jeszcze tylko parę dni i pasażerowie jeżdżący na trasie kolejowej Rzeszów - Przemyśl będą mogli odetchnąć z ulgą. Wreszcie dobiegają końca prace prowadzone na magistrali.

czytaj dalej 
 
Pasażerowie skarżą się na podróż trasą Dębica-Tarnobrzeg
 

- Kiedy tylko popsuje się jakiś podkarpacki szynobus na linii Dębica-Tarnobrzeg, w zamian Koleje podstawiają autobus - mówi czytelnik "Gazety", który się skarży, że znów na tej linii ...
czytaj dalej 
 
PKP walczy o klienta budując parkingi
 

PKP chce przekonać pasażerów do zostawiania samochodów na parkingach przy dworcach.
Kolej chce zachęcać kierowców, żeby przesiedli się do pociągów.
czytaj dalej 
 
Znów człowiek zginął na torach
 

WOJKÓW, pow. mielecki Kierowca nie zatrzymał się przed znakiem stop. Józef Kędziora: - Ilu ludzi musi zginąć, żeby ktoś zamontował tu szlaban.
czytaj dalej 
 
Kładka: ożywianie trupa
 

RZESZÓW. Kolejny już raz Zakład Infrastruktury Kolejowej PKP Oddział w Rzeszowie zamknął - na czas remontu - przejście nad torami kolejowymi na rzeszowskim dworcu.
czytaj dalej 
 
Linia wciąż we mgle
 

KOLBUSZOWA. Polskie Linie Kolejowe nie są w pełni przygotowane do odbudowy trasy Rzeszów-Tarnobrzeg - takim stwierdzeniem można podsumować wtorkową (16 bm.) debatę ...
czytaj dalej 
 
Linia Rzeszów - Ocice
 

Gdy zakończy się ten remont, pociągiem dojedziemy nie tylko do Kolbuszowej i Nowej Dęby ale dalej aż do Warszawy i do tego w trzy godziny.
czytaj dalej 
 
Dramat w Gniewczynie
 

Nad Fabryką Wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej koło Przeworska znów zbierają się czarne chmury. 700 pracowników firmy zamiast pensji otrzymuje niewielkie zaliczki.
czytaj dalej 
 
W przyszłym roku pojedziemy pociągiem do Cmolasu
 

Kolejarze z Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie inwentaryzują trasę z Rzeszowa do Sandomierza. Planują prace mające przywrócić połączenie ze stolicy Podkarpacia do Warszawy.
czytaj dalej 
 
"Przyszłość kolei na Podkarpaciu" - spotkanie w Zakładzie Linii Kolejowych w Rzeszowie
 

W dniu 31 marca br. w Zakładzie Linii Kolejowych w Rzeszowie odbyło się zorganizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. spotkanie nt: "Modernizacji i możliwych kierunków ..."
czytaj dalej 
 
Rzeszów - Warszawa - jednak będzie modernizacja...
 

W dniu 17 lutego 2006 r. podczas ostatecznego głosowania nad budżetem Sejm przyjął poprawkę dotyczącą przeznaczenia 10 mln na modernizację, która została zgłoszona przez Senat.
czytaj dalej 
 
Modernizacja torów... w 2014 roku
 

PODKARPACIE. Dopiero w 2014 roku będzie modernizowana magistrala kolejowa na odcinku Medyka-Kraków. W ubiegłym tygodniu w Warszawie podpisano kontrakt na przygotowanie ...
czytaj dalej 
 
 
 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2009