Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 3.02.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Jest szansa na rzeszowskie InterCity

Województwa podkarpackie i świętokrzyskie mogłyby współfinansować studium wykonalności modernizacji linii kolejowej Rzeszów - Ocice obejmującej odcinek od Rzeszowa przez Sandomierz do Skarżyska Kamiennej. Byłby to pierwszy krok do rozpoczęcia prac projektowych, a następnie realizacji szybkiego połączenia kolejowego Rzeszów - Warszawa. Propozycję taką wysunęli przedstawiciele PKP PLK SA. Rzeszów jest jedynym miastem wojewódzkim, które nie ma bezpośredniego połączenia ze stolicą. Podróżni muszą wybrać połączenie przez Kraków. Droga do stolicy jest o 160 kilometrów dłuższa, a podróż trwa ponad 5 godzin. Gdyby połączenie było bezpośrednie, czas ten można by skrócić o dwie godziny.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca dyskutował w miniony wtorek na temat ewentualnego współfinansowania studium wykonalności z członkiem zarządu PKP PLK SA Józefem Jeżewiczem. Wczoraj natomiast z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem. Łączna kwota tego przedsięwzięcia to 9 mln zł. PLK proponuje, aby koszt opracowania poniosły w równych częściach samorządy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz spółka PKP PLK SA.

- Ze względu na to, iż całościowy koszt modernizacji linii Rzeszów - Skarżysko Kamienna wyniesie ok. 1 mld zł, niezbędne będzie pozyskanie środków finansowych z sektorowych programów operacyjnych, m.in. programu "Infrastruktura i środowisko" - wyjaśnia Aleksandra Zioło, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego. - Oprócz uzyskania szybkiego połączenia kolejowego z Warszawą odcinek ten stanowił będzie fragment transeuropejskiego połączenia "Bałtyk - kraje nadbałtyckie - Balaton" poprzez wykorzystanie po zmodernizowaniu naszych regionalnych linii kolejowych i przejścia granicznego w Łupkowie - dodaje.

Sprawa połączenia Rzeszowa z Warszawą ma dla stolicy Podkarpacia ogromne znaczenie. Kuriozalne jest to, że aby bezpośrednie połączenie mogło funkcjonować, wystarczy wyremontować zaledwie 66 kilometrów toru kolejowego na trasie Rzeszów - Ocice. Wtedy podróż trwałaby niewiele dłużej niż trzy godziny. Jednak jak szacowano w ubiegłym roku, choć 66 kilometrów wydaje się niezbyt długim odcinkiem, koszt remontu może sięgnąć blisko 140 milionów złotych. 47 to koszt kapitalnego remontu, a 90 mln - elektryfikacja tego odcinka.

Linia Ocice - Rzeszów od lat nie jest eksploatowana ze względu na zły stan techniczny. Trasa ta została zaprojektowana i przystosowana do prędkości 100 km na godzinę, a obecnie jedyne przejazdy są realizowane na trasie Rzeszów - Widełka z prędkością 30 km na godzinę. Aby to zmienić, niezbędna jest modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej. Najlepsze byłoby dostosowanie torów do prędkości 160 kilometrów na godzinę, jak w przypadku InterCity. Ale już szybkość 120 km/h byłaby dla Rzeszowa i Podkarpacia bardzo dużym postępem. Oprócz szybkiego połączenia ze stolicą mieszkańcy Warszawy mieliby szybkie i łatwe połączenie z Bieszczadami, tak tłumnie odwiedzanymi w czasie zimowych ferii i oczywiście wakacji. To z kolei szansa na rozwój turystyki. ()  Dziennik Polski, EWAF 04-01-2007
 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007