Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 3.02.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Pociąg Papieski przyjedzie do Rzeszowa

W środę każdy chętny będzie mógł zobaczyć w Rzeszowie słynny złoty pociąg, który na co dzień kursuje między Krakowem a Wadowicami. "Pociąg Papieski" przyjedzie do Rzeszowa z Krakowa w środę o godz. 10.19 z pociągiem osobowym. Będzie można go zwiedzać przez dwie godziny. O godz. 12.20 pociąg wyruszy w drogę powrotną. W Dębicy będzie o godz. 12.37, Tarnowie 13.03, Bochni 14.16. Do Krakowa Głównego dotrze o godz. 15.02.

"Pociąg Papieski" jest darem polskich kolejarzy, upamiętniającym pontyfikat Jana Pawła II. Wyróżnia się nie tylko złotym kolorem. Pojazd jest nowoczesny i ma specjalnie zaaranżowane wnętrze. Został bowiem m.in. zaopatrzony w zestawy słuchawkowe, telebimy, na których podróżni mogą oglądać filmy, materiały informacyjne o Janie Pawle II - i to nie tylko w języku polskim. Pociąg liczy ponad 150 miejsc, jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Warto zaznaczyć, że choć głównym wykonawcą "Pociągu Papieskiego" jest Newag z Nowego Sącza, to wszystkie elementy z tworzyw sztucznych powstały w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PZL "Mielec". Wykonano tam około 900 części, m. in. poszycie zewnętrzne i wewnętrzne, kabinę maszynisty pojazdu.

Złoty pojazd w maju ubiegłego roku podczas swojej wizyty w Polsce poświęcił Ojciec Święty Benedykt XVI. Od czerwca pociąg kursuje między Krakowem a Wadowicami. Zatrzymuje się m.in. w Łagiewnikach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Pociągiem podróżowało już ponad 85 tys. osób, m.in. turyści z Hiszpanii, Włoch, Danii, Stanów Zjednoczonych.

syl

  gazeta.pl, 29-01-2007
 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007