Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Pociąg pośpieszny "Hetman" być może będzie jeździł do Poznania

Jeśli sprawdzą się nasze nieoficjalne informacje, to od grudnia mieszkańców naszego regionu czeka prawdziwy kolejowy hit. Nową trasą pojechać ma pociąg pospieszny „Hetman”.

Obecnie pociąg ten kursuje z Zamościa, przez Stalową Wolą, Tarnobrzeg i Mielec do Krakowa, Katowic i Wrocławia. Od nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie dopiero w pierwszej połowie grudnia i będzie obowiązywał przez następne 12 miesięcy, „Hetman” kursować ma przez Mielec i Tarnobrzeg do Poznania.

Którędy pojedzie, czy przez Stalową Wolę Rozwadów i Kraśnik, czy przez Sandomierz i Ostrowiec Świętokrzyski czy też przez Tarnobrzeg, Mielec, Staszów i Kielce, tego nie udało nam się ustalić. Kolejowi decydenci nie chcieli się wypowiadać w tej sprawie, twierdząc, że powstał dopiero wstępny zarys nowego rozkładu jazdy pociągów i zajdzie w nim jeszcze wiele zmian.

Małe są natomiast szanse na przywrócenie ruchu pasażerskiego (osobowego) ze Stalowej Woli i Tarnobrzega przez Sandomierz i Ostrowiec Świętokrzyski do Skarżyska-Kamiennej. A szkoda, bo nasz region od grudnia minionego roku nie ma ani jednego kolejowego połączenia z województwem świętokrzyskim, z którym przecież sąsiaduje. Pojawiła się natomiast szansa na wznowienie, może już nawet od nowego rozkładu jazdy, ruchu pasażerskiego z Tarnobrzega przez Nową Dębę do Rzeszowa.

Ostatni pociąg osobowy z Tarnobrzega do Rzeszowa pojechał przed ośmioma laty. Teraz jednak trwają zaawansowane prace modernizacyjne toru z tarnobrzeskich Ocic do Nowej Dęby i dalej do Kolbuszowej. Nowoczesne maszyny Polskich Linii Kolejowych spotkać można w wielu miejscach tego szlaku.

Przypomnijmy, że po siedmiu latach przerwy w marcu tego roku wznowiony został ruch pasażerski na odcinku z Rzeszowa do Kolbuszowej, teraz czas na „wydłużenie” trasy pociągów ze stolicy województwa do Nowej Dęby i Tarnobrzega.

 /PISZ/

  ECHO DNIA, 9-07-2007

 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007