Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2008

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Inwestycje na kolei

Pytanie o pilne inwestycje - podkarpacka kolej czy w podkarpackie drogi. Samorząd województwa już wybrał. W ciągu 6 najbliższych lat chce wydać ponad 48 milionów euro na regionalne połączenia. To najwięcej w Polsce.

Prace mają ruszyć w 2010 roku.

Ale pomysł nie podoba się lokalnym samorządowcom. Ci najchętniej wydaliby te pieniądze na podkarpackie drogi.
Polskie Koleje Państwowe zorganizowały spotkanie, by stłumić bunt samorządowców. Chcą by ponad 48 milionów euro poszło na modernizacje odcinka linii kolejowej od Rzeszowa przez Jasło, Zagórz do Łupkowa i granicy państwa. Jeśli zapis nie zostanie zmieniony prace ruszą w 2010 roku. Obejmą kompleksowe wymiany torów i przebudowy przejazdów kolejowych na odcinkach Czudec - Strzyżów Dobrzechów, Frysztak - Przybówka- Jasło, Przysieki- Jasło- Tarnowiec oraz Zarszym Nowosielce- Sanok. To jak przekonuje kolej pośrednio także inwestycja w drogi, które teraz niszczą tiry z ciężkimi ładunkami. Kolej na tej trasie już teraz miesięcznie przewozi średnio 140 tysięcy ton takich ładunków. Oblicza że jeden pociąg zastępuje 300 tirów które niszczą drogi.
Na kolej w najbliższych latach pójdą nie tylko duże pieniądze unijne. Także środki z budżetu państwa. Dzięki nim zdecydowanie zwiększy się prędkość pociągów na głównych liniach. Jeszcze przed 2012 rokiem czas przejazdy z Krakowa do granicy państwa ma się skrócić z 3 godzin 18 minut do 2 godzin 3 minut. Z Krakowa do Rzeszowa z 2 godzin 9 minut do godziny 13 minut.

  BKlecz
  Super Nowości, 3-02-2008
 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007