Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2008

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Mielec na złych torach

Linia kolejowa, która łączy Mielec z Dębicą i Ocicami nie będzie modernizowana w ciągu najbliższych lat z pieniędzy z państwowej kasy.

Przez Mielec dziennie przewija się kilkaset tirów. I nie ma na razie szans na zmniejszenie tego ruchu i zastąpienie go koleją. Tory łączące miasto z głównymi liniami kolejowymi są zaniedbane, a pociągi musza jeździć bardzo wolno.

Z obowiązującego rozporządzenie rządu wynika, że trasa Dębica-Mielec-Ocice nie zalicza się do linii o znaczeniu ważnym dla państwa. Już kilka tygodni związkowcy z PKP Cargo S.A. Zakład Przewozów Towarowych w Tarnowie alarmowali, iż tragiczny stan techniczny tej linii kolejowej powoduje iż Mielcowi grozi odcięcie od świata, albo w rozjechanie przez ciężkie samochody.

- By przejechać tędy bezpiecznie, pociąg może rozwinąć tu maksymalną prędkość 20 km/h - pisał Stanisław Budzeniusz, zastępca przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność ZPT w Tarnowie.

Cios w strefę ekonomiczną

W sprawie interweniował już mielecki poseł Leszek Deptuła (Polskie Stronnictwo Ludowe).
- To nieporozumienie, że ta linia nie ma znaczenia gospodarczego - mówi Deptuła. - Bez dostępu do kolei, rozwój Mielca będzie ograniczony.

Wartość produkcji sprzedanej firm ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro Park Mielec jest wyższa niż produkcja całej aglomeracji rzeszowskiej. A w Mielcu są i firmy (jak zakłady lotnicze Sikorsky) będące poza strefą.

Zdaniem posła Deptuły, odcięcie miasta od linii kolejowych będzie dotkliwym ciosem dla strefy, jak i dla Sikorsky'ego. Niewykluczone, że część inwestorów będzie wołała wycofać się z Mielca

Inne priorytety

- W tej chwili priorytetem są linie E-30 (czyli od Krakowa do granicy polsko-ukraińskiej oraz E-71 czyli szybkie połączenie Rzeszowa z Warszawą - wyjaśnia Marek Małacha, zastepca dyrektora ds. infrastruktury Polskich Linii Kolejowych Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie. - Jest to związane z mistrzostwami Euro 2012.

Dyrektor Małacha przyznaje, iż droga jest w stanie - używając skali szkolnej - dostatecznym. Pociągi jeżdżą powoli, ale trasa jest bezpieczna.
Na razie nie wchodzi w grę likwidacja kolei w Mielcu.

  Rafał Adamsk
  Echo Dnia, 13-03-2008
 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007