Strona główna - Rzeszowskie stacje i przystanki - Rzeszów Główny

Ostatnia aktualizacja: 1.06.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 

Rzeszów Główny

Plan stacji

 
Zobacz również:

- archiwalne pocztówki i fotografie 

 

 

Rzeszów Główny jest stacją osobową na linii nr 91 Kraków - Przemyśl. Znajdują się tu 3 perony, przejście podziemnie do każdego z nich, oraz kładka nad torami, którą można zejść na peron 1 i 2 oraz przejść na osiedle Tysiąclecia, znajdujące się po drugiej stronie dworca.

W budynku dworca znajdują się: duży hol z 6 kasami i informacją, dwoma kioskami i elektroniczną przechowalnią bagażu;  poczekalnia, apteka, biuro podróży i 2 sklepy spożywcze. Znajduje się tu także posterunek SOK, rzeszowski oddział PKP PR i punkt biblioteczny.

Za 3 peronem i torami postojowymi znajduje się hala naprawcza, gdzie wymieniane są głównie zestawy wózkowe. Obok jest lokomotywownia i stara parowozownia (wyburzona w lipcu br., obecnie pozostał jedynie wysoki komin). Pomiędzy nimi stoi jako pomnik Ttk48-27.

Stacja posiada jedną nastawnie wyposażoną w urządzenia przekaźnikowe. Większość rozjazdów na stacji przestawiana jest mechanicznie, jedynie, w zachodniej części stacji, zwrotnice torów postojowych i prowadzących do hali i lokomotywowni przestawiane są ręcznie. Tu też znajduje się budynek zwrotniczego. Nastawnia steruje także całą grupą torów Rzeszów Zachodni.

Kilkaset metrów przed stacją od strony Przemyśla, niedaleko wiaduktu nad rzeką Wisłok znajdują się nieużywane i w większości zdemolowane budynki kolejowe.
Tu także znajdują się 3 tory z niewielkim placem. Jest to, a raczej było, stanowisko do wyważania dźwigów kolejowych. Do dziś stoją tu duże odważniki.

Aby dojść do lokomotywowni trzeba z kładki zejść za 3 peronem na dół, przejść przez tory prowadzące do hali naprawczej, gdzie będzie już widać lokomotywownię, jak i starą parowozownię. Niestety teraz trzeba uważać, gdyż z każdej strony prowadzącej do lokomotywowni i do hali znajdują się tabliczki "Teren PKP - wstęp wzbroniony pod karą grzywny". SOK w Rzeszowie jest średnio przyjazny i lubi się czepiać.

Więcej na fotkach, zapraszam do galerii

 
  Stacja Rzeszów Główny  (zobacz...)
 
  Panorama stacji Rzeszów Główny  (zobacz...)
 
  Historia kolei w Rzeszowie  (zobacz...)
 
  Nieużywane tory i zniszczone budynki kolejowe w okolicy stacji   (zobacz...)

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007