Strona główna - Rzeszowskie stacje i przystanki - Rzeszów Staroniwa

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 

Rzeszów Staroniwa

Plan stacji

Rzeszów Staroniwa

 

 

Zobacz również:

 

- wagony spotykane na stacji Rzeszów Staroniwa 

 

- bocznice na stacji Rzeszów Staroniwa 

 

- PTKiGK Rybnik i Lotos Kolej 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa

Rzeszów Staroniwa jest stacją osobowo-towarową. Znajduje się tu spory budynek stacyjny, w którym znajduje się oprócz poczekalni i kas (od 12 grudnia 2004 nieczynnych) także punkt odpraw pociągów towarowych i punkt drużyn manewrowych. Na terenie stacji znajduje się także budynek PLK oddział w Rzeszowie.
 
Przez stację przechodzi linia 106 - Rzeszów - Jasło, która dalej biegnie już jako linia niezelektryfikowana. Ze stacji biegnie także jednotorowa, zelektryfikowana linia  611, będąca łącznikiem Rzeszów Staroniwa - Rzeszów Zachodni. Tutaj także bierze swój początek tor bocznicy do terenów przemysłowych przy ul. Reja i Baczyńskiego . Dziś ta bocznica jest już rozebrana, pozostał jedynie tor który biegnie wzdłuż łącznika 611.
 
Znajdują się tu trzy nastawnie. Nastawnia dysponująca to mały budyneczek przy głowicy wjazdowej od strony Rzeszowa. Nastawnia wykonawcza Rs1 to murowany i parterowy budynek w środkowej części stacji. Tuż przy nim znajduje się charakterystyczny, piętrowy budynek. Tu wcześniej mieściła się nastawnia wykonawcza Rs1. Druga nastawnia wykonawcza Rs2 mieści się w okolicach kładki i przejazdu na ul. Langiewicza. Z budynki tego zamykany jest także wspomniany przejazd.
 
Stacja posiada 1 peron dla pociągów pasażerskich. Na stacji znajduje się także rampa, w części używana przez skład cementu. Często przeładowywany jest tu żwir z wagonów na samochody ciężarowe. Czasami z rampy korzysta także wojsko.
Ze względu na zły stan rampy i zmniejszoną w jednym miejscu skrajnię zamknięty jest ok. 50 metrowy odcinek toru przy rampie. Z tego względu do rampy można teraz dojechać jedynie od strony Jasła.
 
Dawniej, pomiędzy nastawniami wykonawczymi Rs1 a Rs2 znajdowała się górka rozrządowa. Dziś układ torowy pomiędzy nastawniami nieznacznie się zmienił, a teren wyrównano. Na pozostałych do dziś torach za nastawnią Rs1 wykonywano rozrząd.
Obecnie można się spotkać z wykonywanym, choć rzadko, rozrządem odrzutem.

W dziale bocznice  
(zobacz) znajdziesz także obszerną galerię z obecnie nieużywanymi i częściowo rozebranymi torami służącymi kiedyś za wagonownie.
 
Rozkład jazdy:
 
-> Rzeszów: 6:46, 17:23
  
-> Jasło: 4:53, 15:33

Zapraszam do galerii

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

powrót 


 
- zaznaczono: - miejsce i  - kierunek
 robienia zdjęcia (kliknij)
 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007