Strona główna - Rzeszowskie stacje i przystanki - Linia 106 - Rzeszów - Jasło

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2006

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
Strzyżów n. Wisłokiem - Zespół tunelu schronowego  w Strzyżowie
 

Zespół tunelu schronowego w Strzyżowie został zaprojektowany i zbudowany przez niemiecką firmę „Organisation Todt” w okresie pomiędzy wiosną 1940r. i latem 1941r. Wchodził w skład kompleksu schronowego w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie – Fűhrershauptguarier – Anlage Sűd”. 
W skład zespołu w Strzyżowie wchodziły: tunel schronowy dla pociągu sztabowego, bierne schrony zaplecza technologicznego, tunel instalacyjny, 1-torowa bocznica kolejowa, drewniany peron pomiędzy tunelem, a stacją kolejową oraz grobla o nieznanym przeznaczeniu. 
Tunel schronowy jest budowlą w całości podziemną na rzucie wydłużonego prostokąta o łącznej długości 438 m, posiada przekrój kolisty o średnicy 8,87m. Ściany boczne betonowe, w części żelbetowe. Sklepienia z cegły klinkierowej na zaprawie cementowej. Wlot i wylot tunelu zamykają żelbetowe zapory z prostokątnymi portalami o szerokości 5,4 m i wysokości 4,5 m, w których zamontowano potężne dwuczęściowe drzwi żelazne z wywietrznikami w górnej części i obudowanymi wejściami strażniczymi po obu stronach tunelu ( jedyne w Polsce zachowane do dzisiaj). 
W dniach 27-28.08.1941r., w związku ze spotkaniem Hitlera z Mussolinim w Stępinie, w tunelu strzyżowskim bazował pociąg sztabowy Hitlera „Amerika”. Niemiecki pociąg sztabowy zatrzymał się w tunelu również w paźdźierniku 1943r. W 1944r. w tunel został opanowany przez partyzantów AK. Po wojnie tunel wykorzystywany był do różnych celów, m.in. jako magazyn – lodownia Centrali Rybnej, garaż Spółdzielni Transportu Wiejskiego. W 2002 r. wykonano koncepcję adaptacji tunelu na strzelnicę wojskową. Do adaptacji nie doszło. Od początku lat 90-tych tunel służył miejscowej ludności jako połączenie komunikacyjne-przedłużenie ul. Tunelowej w kierunku Żarnowej. Schron zaplecza technologicznego w latach 70-tych został zaadoptowany na magazyn, a w latach 1993-94 na budynek techniczno-socjalny oczyszczalni ścieków. Obecnie mieści się w nim także pomieszczenie, do którego można dość tunelem, w którym wystawione są militaria, stare ubrania wojskowe i uzbrojenie żołnierzy z czasów II Wojny Światowej. 
Tunel instalacyjny. Jego projekt i budowa przebiegała równolegle do powstania tunelu schronowego. Wykonawcą obu obiektów była niemiecka firma „Organisation Todt”, która dla zamaskowania prawdziwego przeznaczenia obiektów prowadziła prace pod szyldem firmy chemicznej "Askania Werke". Przez tunel przeprowadzono instalacje zasilające tunel schronowy (ewentualnie skład pociągu sztabowego) w energię elektryczną, wodę, energię cieplną i przefiltrowane powietrze. Tunel funkcjonował do 1944 roku, kiedy to w schronie tunelowym ulokowano montownię silników lotniczych "Flugmotorwerke". W czerwcu 1944 roku Niemcy ewakuowali montownię i wywieźli część wyposażenia schronu zaplecza technologicznego. Od tego czasu obiekt nie był wykorzystywany. 
Mapa   

 
 

Wejście do tunelu od strony stacji

Widok w stronę stacji
 

Wejście do tunelu od strony Żarnowej

Do dziś pozostał nasyp bo rozebranych torach prowadzących do tunelu
 

Wejście od strony Żarnowej, po lewej widoczne pomieszczenie wartownika

Pod drzwiami widoczne resztki zachowanego toru
 

W tunelu, od strony Żarnowej, zachowany jest około 20-30 metrowy odcinek toru

W dalszej części tunelu jest on przysypany warstwą gruzu
 

Wnętrze tunelu, widok w stronę Żarnowej

Wnętrze tunelu, widok w stronę stacji
 

W środku panuje stała temperatura ok. 8 stopni, a w niektórych miejscach po ścianach sączy się woda

Wejście do tunelu od strony Żarnowej, kolejne ujęcie
 

W środku znajduje się kilka "wnęk" w ścianach...

... w których obecnie wystawione są znaleziska z czasów II Wojny Światowej
 

Wejście do tunelu instalacyjnego

Wnętrze tunelu instalacyjnego
 

Wnętrze tunelu instalacyjnego...

... dalsza jego część jest zalana. Kiedyś próbowano wypompować wodę z reszty tunelu, ale akcja nie powiodła się gdyż woda ciągle napływa z niewiadomego źródła. Obecnie znajduje się tu metalowa kładka, którą można dojść do schronu zaplecza technologicznego
 

Po lewej były schron zaplecza technologicznego, obecnie znajduje się tu pomieszczenie w ktorym wystawione są znaleziska z czasów wojny    
 
 
 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007