Strona główna - Rzeszowskie stacje i przystanki - Linia 91 - Rzeszów - Przemyśl

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
Żurawica Rozrządowa
   
km   stacja / przystanek
162.55 - Załęże
166.16 - Strażów
171.60 - Krzemienica
174.36 - Łańcut
178.11 - Głuchów
181.29 - Kosina
184.10 - Rogóżno k. Łańcuta
190.63 - Grzęska
194.40 - Przeworsk
197.13 - Przeworsk Towarowy
203.03 - Pełkinie
209.32 - Jarosław
213.29 - Munina
219.23 - Ostrowiecko
223.16 - Radymno
227.83 - Sośnica Jarosł.
230.27 - Niziny
232.53 - Walawa
235.89 - Żurawica Rozrząd.
237.63 - Żurawica
242.89 - Przemyśl Zasanie
244.33 - Przemyśl
Żurawica jest jest bardzo dużą stacją przeładunkowo-manewrową. Można się także spotkać z nazwą "suchy port Żurawica", ponieważ przeładowywane są tu kontenery i towary z linii szerokotorowej na normalną.
Nazwa Żurawica Rozrządowa i Żurawica dotyczy tylko pociągów osobowych, gdyż Żurawica jest całością, od posterunku ŻRA (od strony Rzeszowa) do posterunku ŻRC (od strony Przemyśla), natomiast przystanek osobowy Żurawica Rozrządowa położony jest pomiędzy nastawniami ŻRA i ŻRB, a przystanek Żurawica pomiędzy nastawniami ŻRB i ŻRC.
Jak wspomniałem znajdują się tu trzy nastawnie dysponujące: "ŻRA", ŻRB" i ŻRC" oraz kilka nastawni wykonawczych. Stacja posiada semafory świetlne i urządzenia srk mechaniczne scentralizowane.
Dla pociągów pasażerskich i składów przejeżdżających przez stację przeznaczone są dwa tory, przy których znajdują się dwa perony zewnętrzne jednokrawędziowe. Budynek stacyjny jest nieczynny, opustoszały i przeznaczony do wynajęcia. Jedynie jedno pomieszczenie zajmowane jest przez SOK.
Tu także bierze początek linia szerokotorowa Żurawica-Hurko, znajduje się tu terminal przeładunkowy firmy Trade Trans, gdzie ze składów szerokotorowych na normalne przeładowywane są głównie kontenery. Drugi terminal należy do CTLu i położony jest w części stacji od strony Rzeszowa.
Znajduje się tu także dwutorowa rampa-estakada, gdzie z wagonów szerokotorowych na normalne przeładowywane są głównie materiały sypkie. Na estakadzie znajdują się specjalne urządzenia i taśmociągi przeznaczone do przeładunku. Niestety znaczna część rampy jest już nieużywana.
Stacja posiada także dwie górki rozrządowe, jedna dla toru szerokiego, druga dla toru normalnego.
Jeśli jesteśmy już przy torze szerokim, należy wspomnieć, iż po wschodniej części stacji znajduje się duży terminal do przepompowywania paliw i chemikaliów z ukraińskich cystern, należący do Orlenu.
Na terenie stacji znajduje się jeszcze budynek Zakładu Taboru w Żurawicy, tu w jednej z hal dokonuje się napraw wagonów i lokomotyw. Znajdują się tu także dwie lokomotywownie, z czego jedna już nieużywana.
Duży budynek wieży wodnej jest już również nieużywany. Przez całą szerokość stacji biegnie kładka dla pieszych.
Wspomnieć należy także, że ze stacji odchodzą dwie linie do Małkowic. Jedna to linia 119 (normalnotorowa), odchodząca od linii 91 Kraków-Medyka w okolicy nastawni ŻrB, druga linia 125 (szerokotorowa) odchodząca od linii 614 Żurawica-Hurko (w okolicy nastawni ŻrC). Linie te łączą się razem i biegną obok siebie do punktu przeładunkowego Małkowice. Mają one długość ok. 3,5 km. W pobliżu znajdowała się jednostka wojskowa i skład amunicji. Dziś tory są mocno porośnięte krzakami, posiadają dużo ubytków, a nastawnie i semafory zostały rozebrane (prawdopodobnie w latach 90-tych).

Z usłyszanych informacji dowiedziałem się, iż wcześniej Żurawica była niewielką stacją, natomiast w latach 1939-1941 Niemcy rozbudowali ją do 37 torów oraz przystosowali do przyjmowania i przeładowywania dużych ilości towarów. Także na terenie dzisiejszej jednostki wojskowej 3233 Niemcy wybudowali rampy i stacje pomp, cześć bocznicy do tej jednostki wykorzystywana jest do dziś.

Rozkład jazdy:
 
-> Rzeszów:
-> Przemyśl:
 
 

Budynek stacyjny

Budynek stacyjny
 

Budynek administracyjny, widok z drogi za stacją

Budynek administracyjny, widok z peronu
 

Początek peronu od strony Rzeszowa

Koniec peronu od strony Rzeszowa
 

Peron przystanku, widok w stronę Rzeszowa

Peron przystanku, widok w stronę Przemyśla
 

Peron przystanku, widok w stronę Rzeszowa

Peron przystanku, widok w stronę Rzeszowa
 

Widok na peron z kładki nad torami, kierunek w stronę Rzeszowa

Widok na peron z kładki nad torami, kierunek w stronę Przemyśla
 

Kładka nad torami

Kładka nad torami
 

Kładka nad torami

Kładka nad torami
 

Budynek Zakładu Taboru w Żurawicy

Budynek nieużywanej już wieży wodnej
 

Jedna z nieczynnych hal

Hala napraw wagonów
 
 

|   strona 1   |

dalej 

 

Plan stacji

Żurawica Rozrządowa
(ŻRA, ŻRB)

 

 

Plan stacji

Żurawica (całość)
(ŻRA, ŻRB, ŻRC i Żurawica Małkowice)

 

 

w przypadku nieotwarcia planu przez przeglądarkę IE (ze względu na wielkość 6576x2156), kliknij prawym przyciskiem myszy na planie i wybierz polecenie "Zapisz element jako..", a po zapisaniu otwórz plan z dysku
 
- spowodowane jest to tym, że IE nie otwiera poprawnie dużego obrazka, mimo jego małego rozmiaru

 

 

Walawa

Żurawica Rozrządowa

Żurawica

do góry

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007