Strona główna - Rzeszowskie stacje i przystanki - Linia 71 - Ocice - Rzeszów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2006

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
"Szybciej do stolicy?" - Super Nowości, 24.01.2006
 

Szybciej do stolicy?

RZESZÓW. - Stolica Podkarpacia, jako jedyna nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawą - podkreśla Janusz Ramski. - Doskonale obrazuje to mapa infrastruktury obszarów metropolitalnych kraju. Rozwiązaniem problemu jest modernizacja kilkudziesięciu kilometrowego odcinku kolei Rzeszów - Ocice. Dziś w sejmie odbędzie się głosowanie w tej kwestii.

Od lat linia kolejowa Rzeszów – Ocice o długości 66 km nie jest eksploatowana ze względu na zły stan techniczny. Ruch pociągów z tego powodu jest zawieszony. Obecnie natomiast realizowane są jedynie jazdy na zasadach komercyjnych od stacji Rzeszów do stacji Widełka dla obsługi "Petrotank" z prędkością 30 km na godzinę. W konsekwencji Rzeszów utracił najkrótsze połączenie ze stolicą. Tymczasem istniejące przez Kraków wydłużyła drogę o 160 km, a czas przejazdu zwiększa się o dwie godziny.

- W ten sposób sytuacja komunikacyjna w której znalazł się Rzeszów, jako jeden z centrów metropolitalnych kraju, plasuje go na samym końcu listy - mówi Andrzej Zapałowski, poseł Ligi Polskich Rodzin, inicjator konferencji. - Projekt zmodernizowania i zelektryfikowania linii kolejowej Rzeszów – Ocice został opracowany przez specjalistę ds. kolei. Niestety jak dotąd nie spotkał się on z poparciem wśród posłów innych ugrupowań niż LPR. Dzisiejsze, kolejne głosowanie budżetu jest decydujące w tej sprawie. Jeżeli kwestia będzie się przeciągała przez kolejne lata, może to mieć niekorzystny wpływ na rozwój regionu.

Koszt realizacji projektu jest oceniany na 140 mln. Opracowanie dokumentacji wyniesie 5 proc. jego wartości. Miałby on być zrealizowany w ciągu 4 lat. Środki miałyby pochodzić z funduszy europejskich, przeznaczone na rozwój infrastruktury.

Co tak naprawdę zyskamy?

Przy optymalnej prędkości 120 km na godz. pociąg ekspresowy pokonałby odcinek z Rzeszowa do Warszawy w ciągu 3,5 godz. Natomiast gdy tory zostałyby przystosowany do większych prędkości np. 160 km/h, tak jak w przypadku InterCity, czas przejazdu skróciłby się do niecałych trzech godzin.

Ponadto w Europie kolej, jako ogólnodostępny środek lokomocji, przeżywa swój renesans. Jest ona tańsza niż samolot, bezpieczniejsza niż samochód, a co najważniejsze bardziej rentowna na odległościach kilkuset kilometrów. Warunkiem jednak jest dostosowanie linii kolejowej.

Dodatkowo w tym konkretnym przypadku osiągnięty zostanie też wyjątkowy cel w postaci najkrótszego bezpośredniego połączenia turystycznego stolicy z Bieszczadami. Fakt ten korzystnie wpłynie na rozwój turystyki podkarpackiej.

ANDRZEJ ŁAPKOWSKI

Artykuł umieszczony za zgodą redakcji; Super Nowości, 24.01.2006
 

   

 

 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007