Strona główna - Rzeszowskie stacje i przystanki - Linia 71 - Ocice - Rzeszów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2006

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
"Zielone światło do Warszawy" - Super Nowości, 13.02.2006
 

Najśmielsze plany zakładają, że już w jesieni z Rzeszowa do Kolbuszowej dojedziemy szynobusem

Zielone światło do Warszawy

PODKARPACIE. Sejmowa komisja ds. infrastruktury zatwierdziła projekt remontu odcinka kolei Rzeszów-Ocice. Na ten rok rząd przeznaczył też 10 mln zł na modernizację wspomnianej trasy. Docelowo sprawi to, że podróż pociągiem ze stolicy Podkarpacia do Warszawy skróci się nawet do 3 godzin.

Od lat, aby dostać się pociągiem z Rzeszowa do Warszawy, najczęściej jedzie się przez Kraków. Nawet gdy się podróżuje ekspresem, zajmuje to przeszło 5 godzin. Jest to wynik wykluczenia z ruchu odcinka kolei Rzeszów-Ocice z powodu złego stanu technicznego. W konsekwencji Rzeszów utracił najkrótsze połączenie ze stolicą. Trasa przejazdu wydłużyła się o 160 km, a czas przejazdu został zwiększony o dwie godziny.

Aby zmienić ten kolej rzeczy, konieczne jest zmodernizowanie i zelektryfikowanie linii kolejowej. Podkarpackim parlamentarzystom udało się pozyskać w tej sprawie nie tylko obietnice Sejmu i rządu, ale też realne poparcie. Na ten rok przeznaczono 10 mln zł na modernizację wspomnianej trasy.

W miniony czwartek w siedzibie Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie odbyło się posiedzenie w którym oprócz kolejarzy wzięli udział przedstawiciele wszystkich samorządów, przez których teren przebiega linia Rzeszów-Ocice, jak też reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego. Wszyscy wykazują wielkie zaangażowanie w sprawę oraz deklarują pomoc.

Bieszczady bliżej Warszawy

Opracowany został już program prac na rok bieżący. Rozpoczną się one już w maju. Większość wspomnianej kwoty będzie wydana na przygotowanie elektryfikacji tej linii: 2,5 mln zł na remont pierwszych odcinków z Rzeszowa do Głogowa Młp., a potem do Kolbuszowej.

Najśmielsze plany mówią, że za trzy lub cztery lata szlakiem z Rzeszowa przez Tarnobrzeg do Warszawy będą jeździły pociągi ekspresowe oraz InterCity. Dla zapewnienia odpowiedniej prędkości na odcinku do Ocic należy wykonać remont kapitalny wraz z robotami towarzyszącymi, których koszt wynosi 47 mln zł. Elektryfikacja natomiast pochłonie 90 mln zł.

Jak zapewniają posłowie PiS-u, taką kwotę w następnych latach będą w stanie zdobyć z budżetu państwa. Szlak będzie modernizowany w ramach programu ''Bieszczady bliżej Warszawy''.

- Zanim tą linią po kilku latach przerwy znów pojadą pociągi, trzeba będzie wyciąć aż 25 hektarów gęstego zakrzaczenia - poinformował Andrzej Kościelniak, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie. - Kolejnym zadaniem będzie remont kilkudziesięciu kilometrów torów oraz odbudowanie urządzeń zabezpieczających ruch pociągów na stacji Kolbuszowa, Głogów i na przejazdach kolejowych. Koniecznie trzeba wymienić butwiejące, drewniane podkłady umieszczone między szynami.

Modernizacja czeka też przystanki. Staną nich nowe wiaty peronowe i oświetlenie. Centrum sterowania linii zostanie umieszczone w Kolbuszowej. Samorząd wojewódzki planuje już jesienią wprowadzić kursy szynobusu na trasie Rzeszów-Kolbuszowa.

and, łap

Artykuł umieszczony za zgodą redakcji; Super Nowości, 13.02.2006
 

   

 

 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007