Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Plac przydworcowy do modernizacji

Zarówno przedstawiciele PKP w Rzeszowie, jak i władze miasta mają nadzieję, że do 2012 roku, w związku z Euro 2012, uda się zmodernizować dworzec i zagospodarować plac przydworcowy. Na razie Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa przygotowało ogólny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Plac dworcowy ma być ładną wizytówką miasta. Teraz jest to wstydliwy zakątek Rzeszowa. Perony mają być zlokalizowane w innym miejscu niż teraz. Będą też wyższe - tak żeby podróżny zrobił tylko jeden krok i już był w pociągu. Inną zmianą są dwa poziomy placu przy dworcu - na dolnym będzie postój taksówek oraz parking, na górze - plac dla pieszych, ławki i zieleń. W tym też miejscu będzie specjalnie wyznaczone miejsce dla karetek pogotowia i radiowozów.

- W planie zagospodarowania przede wszystkim pomyślano o budowie dwóch tunelów przy dworcu - mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. - Jeden będzie łączył ulicę Kochanowskiego i zastąpi obecną kładkę, która jest w fatalnym stanie. Drugi tunel z kasami biletowymi będzie połączony z peronami.

Budki do likwidacji

Na górny poziom placu będzie można wjechać windą, która będzie przystosowana dla niepełnosprawnych. W wylotach tuneli będą pochylnie. Planowana jest też nowa zabudowa dworca autobusowego. Będzie tam postój dla autobusów oraz dla aut osobowych. Nie zabraknie punktów usługowych i sklepów.

Dla poprawy wizerunku miasta z placu przydworcowego będą usunięte dotychczasowe budki handlowe. W momencie rozpoczęcia inwestycji właścicielom tych punktów skończy się umowa dzierżawna. Nie będzie ona bowiem przedłużona. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy plac byłby zagospodarowany. Najpierw będzie ogłoszony przetarg na inwestora.

  Mariusz Andres
  Super Nowości, 18-10-2007

 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007