Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Wykoleiła się na urzędnikach

Co z tego, że kolejka wąskotorowa z Dynowa do Przeworska - jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, opisywaną we wszystkich prestiżowych przewodnikach po Polsce? Co z tego, że kolejka na siebie zarabia i daje zarobić pięciu obsługującym ją osobom oraz kilkunastu gospodarstwom turystycznym i kilku knajpom? Lada moment wagony się wykoleją, bo żadne władze nie chcą dać 50 tys. zł na remont torów.

Ponad 12 tys. turystów z Polski i zagranicy przyjeżdża co roku do Przeworska, by wąskotorówki z 1904 r. wyruszyć w ponad 2-godzinną podróż po Pogórzu Dynowskim.

- Po drodze przejeżdżamy przez 602 metrowy tunel - najdłuższy w Europie na trasie kolejki wąskotorowej - opowiada Władysław Żelazny, naczelnik przeworskiej wąskotorówki. - Nasza ciuchcia jest unikatem na skalę europejską, który z każdym rokiem chce oglądać więcej osób.

Nie ma właściciela - nie ma pieniędzy

Do 2002 r. wąskotorówka należała do PKP, dziś właśściciela właściwie nie ma. Samym taborem zarządza Stowarzyszenie Kolejowych Przewoźników Lokalnych. Z działalności ciuchci wystarcza na opłacenie pensji pracownikom i zadbanie o wagony i lokomotywy. Brakuje 50 tys. zł na remont torów.

- Te są w tak fatalnym stanie, że w 2008 r. kolejce grozi zamkniecie - stwierdza Żelazny.

Mężczyzna pukał już po pomoc do władz Przeworska, Dynowa i przede wszystkim do Urzędu Marszałkowskiego. Lokalni włodarze obiecują wsparcie, ale na słowach się kończy. Urząd Marszałkowski pieniędzy dać nie chce tłumacząc, że remont torów to nie jego zadanie.

Unikat kolejowy - Urząd Marszałkowski niezainteresowany

Takie argumenty dziwią, bo w co najmniej w 3 dokumentach Urząd Marszałkowski deklaruje swoją pieczę nad turystyką. W Regionalnym Programie Operacyjnym jest zapisane, iż wspierane będą działania w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej, które znacznie podniosą jakość i różnorodność oferty turystycznej regionu. Ma to być realizowane poprzez odnowę zniszczonych obiektów dziedzictwa kulturowego. W Programie opieki nad zabytkami czytamy o kolejce wąskotorowej Przeworsk-Dynów jako o obiekcie typowanym na park kulturowy. Kolejka wąskotorowa jest też wymieniana w strategii rozwoju turystyki.

  Aneta Gieroń
  Super Nowości, 29-10-2007

 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007