Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2008

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

PKP wyremontują dworzec

W przyszłym roku rozpocznie się długo oczekiwany, gruntowny remont obskurnego Dworca Głównego PKP w Przemyślu.

W przyszłym roku rozpocznie się długo oczekiwany, gruntowny remont obskurnego Dworca Głównego PKP w Przemyślu.

W przyszłym roku Dworzec Główny PKP ma szansę stać się wizytówką Przemyśla. Na razie odstrasza swoim wyglądem.

W ub. tygodniu PKP rozstrzygnęły przetarg na dokumentację remontu dworca. Warszawski architekt, który przygotuje potrzebne w związku z tym materiały, poszukuje archiwaliów: zdjęć i opisów obiektu. Te będące w posiadaniu mieszkańców można składać w Urzędzie Miejskim w Przemyślu.

Planowana modernizacja dworca rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Prace obejmą elewację, sztukaterię, malowidła ścienne, stolarkę. Zostaną wymienione instalacje, a także zagospodarowany teren wokół dworca.

Nowiny pisały już o fatalnym stanie dworcowego holu. Uwagę podróżnych przekuwają pijani bezdomni, którzy nawet w dzień śpią przy kaloryferach. Do tego dochodzą panujący wewnątrz smród i zniszczone ściany. Władze Przemyśla występowały już do dyrekcji PKP, aby ta zadbała o estetykę dworca.

Neobarokowy gmach dworca wzniesiono w XIX w. Po przebudowie w latach 1895 - 1896 dworzec uzyskał obecny wygląd. Wnętrze głównego holu zdobi 12 cennych plafonów pędzla Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi. W dawnej sali restauracyjnej uwagę zwraca panorama Przemyśla, autorstwa wybitnego malarza rodem z tego miasta Mariana Strońskiego.
 

  Dariusz Delmanowicz
  Nowiny, 29-11-2007
 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007