Strona główna - News

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2008

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 
 

Szybka kolej nieprędko dojedzie na Podkarpacie

Z Rzeszowa do Krakowa pociągiem w 73 minuty? To możliwe, ale dopiero około 2017 roku. Podróż na linii wschód-zachód przez województwo podkarpackie z 3 godzin i 18 minut skróci się do 2 godzin i 3 minut. Podróż z Rzeszowa do Krakowa będzie trwać zaledwie 73 minuty. Pociągi będą mknąć po torach z prędkością 160 km na godzinę. Na razie, niestety, tylko na mapie

Posłowie PO i PSL-u, wojewoda, przedstawiciele kolei - w takim gronie rozmawiano wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie o przyszłości kolei w województwie podkarpackim. Mieczysław Borowiec, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie, opowiadał o planach inwestycyjnych na najbliższe lata. Wynika z nich m.in., że dzięki unijnemu Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko uda się zmodernizować trasę Rzeszów - Medyka do roku 2012. Niestety, pod znakiem zapytania jest modernizacja odcinka Kraków - Rzeszów, bo to zadanie w programie infrastrukturalnym zostało wpisane na listę rezerwową. - Plany modernizacji odcinka Rzeszów - Medyka są ściśle związane z Euro 2012. Modernizacja linii z Krakowa do Rzeszowa będzie możliwa, jak przypuszczamy, w perspektywie 2017 roku - mówił dyrektor Borowiec.

Cała inwestycja, czyli generalny remont linii wschód-zachód przez województwo podkarpackie, to ogromne koszty - 2,5 mld euro! Jeśli jednak zostanie przeprowadzony, Podróż na linii wschód-zachód przez województwo podkarpackie z 3 godzin i 18 minut skróci się do 2 godzin i 3 minut. Podróż z Rzeszowa do Krakowa będzie trwać zaledwie 73 minuty. Pociągi będą mknąć po torach z prędkością 160 km na godzinę.

Kolej też chce bardzo zmodernizować trasę z Rzeszowa do Warszawy przez Kolbuszową i Ocice. Na tę inwestycję pieniądze musi wykładać budżet państwa. - W tym roku w budżecie jest na modernizację trasy Rzeszów - Ocice 67 mln euro. Usłyszałam, że kolej byłaby w stanie w tym roku wykorzystać dodatkowo 40 milionów. Postaramy się tej kwoty poszukać w rezerwach - mówi posłanka PO Krystyna Skowrońska, wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych.

  Małgorzata Bujara
  Gazeta Wyborcza, 10-03-2008
 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007