Strona główna - Rzeszowskie stacje i przystanki - Linia 71 - Ocice - Rzeszów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2005

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
"Linia Rzeszów - Ocice" - TVP3, 16.05.2006
 


Linia Rzeszów - Ocice

Gdy zakończy się ten remont, pociągiem dojedziemy nie tylko do Kolbuszowej i Nowej Dęby ale dalej aż do Warszawy i do tego w trzy godziny. Teraz jeździmy do stolicy "na skróty" przez Kraków. Na remont odcinka Rzeszów - Kolbuszowa, Podkarpacie dostało pierwsze 10 milionów z budżetu państwa. W sumie na całą inwestycję potrzeba co najmniej trzech lat i trzystu milionów.

Teraz z Rzeszowa do stolicy można dojechać ekspresami Pieniny albo Małopolska. Oba jadą do Warszawy okrężną drogą przez 5 godzin. Na podróż krótszą trasą, jednym z dwóch pospiesznych pociągów trzeba zarezerwować co najmniej dwie godziny więcej. Co najmniej, bo pociąg stale się spóźnia. Dzięki planowanej modernizacji linii kolejowej Rzeszów- Ocice, do Warszawy krótszą trasą mogłyby jeździć pociągi ekspresowe i intercity, podróż może się skrócić do niecałych trzech godzin. Podczas targów nad budżetem senat wywalczył pierwsze 10 milionów na inwestycję. Jest propozycja aby o kolejne Podkarpacie starało się w ramach Programu dla Polski Wschodniej wspólnie z województwem świętokrzyskim. Niezależnie od tego poparcie dla projektu obiecują parlamentarzyści. Linia Rzeszów- Ocice ma 65 kilometrów długości. Prowadzi przez Głogów Małopolski, Kolbuszową i Nową Dębę. Od lat 80 tych nie jest eksploatowana ze względu na zły stan techniczny. Potrzeba 300 milionów złotych aby z Rzeszowa przez Ocice i Skarżysko Kamienną można było ekspresem dojechać do Warszawy.

Beata Bartman

TVP3, 16-05-2006

   

 

 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007