Strona główna - Aktualne informacje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2007

O mnie  │  Rzeszowskie stacje i przystanki  │  Infrastruktura  │  Galeria  │  Galeria tematyczna  │  Linki  │  Księga gości

 
 

"Kolej Dzieciom"

1.06.2007

W dniu 1 czerwca, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, na peronie pierwszym rzeszowskiego dworca odbyła się impreza przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Od godziny 9 na maluchów czekał wystawiony sprzęt ratownictwa kolejowego: UNI STAR i pociąg techniczny WM15A/PRT-00 02, do którego można było wejść, nacisnąć syrenę czy sygnały alarmowe, co dla dzieci było nie lada gratką.
 

           

        


Następnie na odwiedzających czekały pokazy Straży Ochrony Kolei i przygotowane konkursy dla dzieci. Straż Ochrony Kolei zaprezentowała pokazy posłuszności psów, obrony przed napaścią.
 

        
 
        


Następnie odbył się pokaz gonitwy i obezwładniania napastnika z pomocą psa. Po pokazie dzieci mogły oglądnąć i wsiąść do samochodu SOK, oczywiście nie odbyło się bez używania klaksony i sygnałów.
O godzinie 11 odbył się koncert kolejowej orkiestry dętej i konkursy dla dzieci.
 

        
 
        


Na zakończenie wszystkie dzieci mogły się przejechać specjalnie dla nich przygotowanym pociągiem w składzie SU42-527 i trzy zmodernizowane wagony Bdhpum na trasie Rzeszów Główny - Rzeszów Staroniwa - Rzeszów Główny. Mimo krótkiej trasy uśmiech na twarzach dzieci nie znikał przez całą drogę. Dodatkowo dla kilku milusińskich przytrafiła się nie lada przygoda, jaką była przejażdżka w kabinie maszynisty, i możliwość użycia syreny przez prawie całą drogę.
 

        
 
     


Impreza była jak najbardziej udana i świetnie przygotowana. Od siebie dodałbym nieco dłuższą trasę pociągu specjalnego np. choćby do Boguchwały czy Głogowa Małopolskiego, bo ta część była dla dzieci najbardziej ciekawa.
Niemniej brawa dla PKP PR i ZLK za inicjatywę i zorganizowanie imprezy, oby takich było więcej.
 

Pożar wagonów

1.06.2007

Wczoraj, 31 mają, ok. godziny 17 na torach bocznych Rzeszowa Zachodniego zapalił się wagon piętrowy członu Bhp oraz uległ nadpaleniu wagon klasy pierwszej. Pożar powstał prawdopodobnie w wyniku podpalenia, na szczęście w tej części stacji używany jest tylko jeden tor (pozostałe dwa tory zajęte są przez wagony przeznaczone do kasacji i jeden tor jest zamknięty przez szkody powstałe w wyniku wykolejenia). Następnego dnia została naprawiona sieć trakcyjna, uszkodzona wskutek pożaru.
 

     


Dni Techniki Kolejowej na dworcu w Rzeszowie

15-17.06.2007

W dniach 15-17 czerwca w Rzeszowie odbyły się Dni Techniki Kolejowej, organizowane również w większych miastach w Polsce.
Podczas trzech dni imprezy na peronie pierwszym rzeszowskiego dworca można było podziwiać prezentowany tabor, wystawione eksponaty i fotografię kolejową a także można było zapoznać się z ofertą spółek kolejowych.

Spółka PKP Cargo dwie lokomotywy: ET22-874 i SM42-237, do których można było wejść i poznać stanowisko pracy maszynisty, który też opowiadał o swoim zawodzie. Na torze siódmym stało także pięć wagonów towarowych: platforma Res i Rs , dwa wagony kołpakowe Sikkps i Simms oraz węglarka Eaos.
 

        


Zakład Linii Kolejowych przygotował na wystawę Samojezdny Lekki Pojazd Ratownictwa Technicznego WM-15A/PRT-00 i samochód techniczny UNIMAN przystosowany także do jazdy po torach. W trzeci dzień imprezy samochód ten pojechał do Krakowa na tamtejsze DTK, a w Rzeszowie zastąpił go samochód UNISTAR. Załoga pociągu ratowniczego pokazywała m.in. wkolejanie platformy na tory.
 

        
 
        


Z taboru ZLK mogliśmy także zobaczyć dźwig kolejowy EDK1000/4, pojazd gąsienicowy WZT2 i pług odśnieżny 411S. Specjalnie z Radymna na imprezę przyjechał pociąg sieciowy PKP Energetyka
 

           


Spółka PKP Przewozy Regionalne zaprezentowała Autobus szynowy SA103-02, jeden z czterech w naszym województwie, jeżdżący na codzień na liniach Rzeszów-Jasło, Jasło-Zagórz, Dębica-Tarnobrzeg i Jarosław-Horyniec Zdrój. Z taboru kolejowego zaprezentowała jeszcze zmodernizowany wagon drugiej klasy drugiej, z przedziałem do przewozu rowerów, wagon klasy pierwszej Adu, piętrowy wagon Bdhpumn, jeden z jeżdżących głownie na trasie Rzeszów-Przemyśl, a także zmodernizowaną jednostkę elektryczną EN57-2021 jeżdżącą głównie na trasach Rzeszów-Przemyśl i Rzeszów-Tarnów/Kraków.
 

           


Na peronie pierwszym, gdzie wszystko miało miejsce, odbył się także występ orkiestry kolejowej. W pomieszczeniu obok poczekalni znajduje się wystawa zdjęć kolejowych, eksponatów i rysunków satyrycznych.
 

        


Na dworcu zaprezentowała się także firma TK Telekom, która świadczy m.in. usługi internetowe i telekomunikacyjne. Dzięki niej można było skorzystać m.in. z darmowego internetu i telefonii internetowej, a każdy chętny mógł ją wypróbować i zadzwonić w najodleglejszy zakątek świata. Firma ta oprócz wymienionych usług prezentowała także usługi które świadczy, m.in. można było zobaczyć pokaz spawania światłowodu, który wzbudził zainteresowanie głównie wśród studentów kierunków technicznych.
Na stoiskach firmowych można się było dowiedzieć o danej spółce oraz dostać upominki i gadżety.
 

           
 
     


Miło jest nam, ekipie Pokarpackakolej.net, poinformować, że także mieliśmy swój udział w imprezie, gdzie można było zobaczyć ekspozycję fotografii, a dzięki uprzejmości firmy TK Telekom każdy mógł oglądnąć przygotowane specjalnie prezentacje multimedialne i pokaz multimedialny fotografii kolejowych.
 

        


Na koniec chciałbym dodać mały komentarz.
Impreza była jak najbardziej udana i ciekawie zorganizowana, chociaż jako osoba interesująca się tą tematyką, osobiście miałbym kilka pomysłów, które uatrakcyjniły by tą imprezę.
Szkoda tylko, że niestety była za mało rozreklamowana, bo wielu ludzi dowiedziało się o niej przypadkiem. I warto też dodać, iż mimo zaproszenia mediów na imprezę, w prasie i telewizji regionalnej nie pokazała się nawet wzmianka o niej. Niestety nasze media wolą pisać o rzeczach nieistotnych i nieinteresujących, a o takiej trzydniowej imprezie nawet nie wspominając.
Może gdyby jakiś redaktorzyna zobaczył uśmiech dziecka, które mogło wejść na lokomotywę czy inny tabor i zobaczyć go od środka, zmieniłby wtedy zdanie i przestał ciągle pokazywać kolej tylko w negatywnym świetle i docenił czyjś trud w organizację takiej imprezy.

 
 
 
Starsze informacje:
- maj 2006 
- czerwiec 2006 
- lipiec 2006
- sierpień 2006
- wrzesień 2006
- marzec 2007
 

powrót 

 

© Piotr Telega,   Rzeszów 2005-2007